Súčasnosť
a história

Príhovor generálnej riaditeľky ŠfK

+ História ŠfK

Prázdny

Príhovor  generálnej  riaditeľky ŠFK

Vážené dámy, vážení páni,

s radosťou vás vítam v 56. koncertnej sezóne Štátnej filharmónie Košice. Je pre mňa cťou naďalej stáť v čele inštitúcie, ktorá prináša do Košíc nádherné hudobné zážitky a pokračuje v tradícii umeleckého obohacovania nielen nášho regiónu. Táto sezóna je plná pôvabnej hudby, excelentných sólistov i dirigentov a starostlivo vybraných programov jednotlivých koncertov. Každá sezóna prináša nové výzvy a príležitosti, ktoré nás spájajú v spoločnej túžbe zažiť to najlepšie, čo hudobné umenie môže ponúknuť. Preto verím, že každý koncert tejto sezóny bude pre Vás jedinečným zážitkom. Naším cieľom je ponúknuť vám rôznorodý umelecký program, ktorý obohatí vašu dušu a myseľ, a zároveň poskytne priestor na oddych a inšpiráciu. Mám veľkú radosť, že do 56. koncertnej sezóny Štátna filharmónia Košice vstúpila s novou vizuálnou identitou, ktorá nás charakterizuje ako inštitúciu elegantnú, modernú a pokrokovú. Pod nový imidž ŠFK sa podpísali dizajnérky Annamária Digoňová a Mária Bujňáková.

Z atraktívnej ponuky A cyklu abonentných koncertov by som Vám rada dala do pozornosti hneď Otvárací koncert sezóny, na ktorom si pripomenieme dvojsté výročie narodenia Antona Brucknera a zahráme v naštudovaní srbského dirigenta Aleksandara Markovića jeho azda najpopulárnejšiu 7. symfóniu, ktorá zaznie v podaní orchestra Štátnej filharmónie Košice po prvýkrát v histórii. Pre milovníkov opery uvedieme jedinú operu významného maďarského skladateľa Bélu Bartóka, jednoaktovku Hrad kniežaťa Modrofúza, pod dirigentskou taktovkou Tomáša Braunera. V rámci A cyklu symfonických koncertov spomeniem niekoľko kľúčových symfonických diel ako napríklad monumentálnu Mahlerovu Symfóniu č. 5, Berliozovu „Fantastickú“ symfóniu, Respighiho symfonické básne Rímske fontány a pínie, dramatickú Šostakovičovu Symfóniu č. 10 či tragickú Rachmaninovovu Symfóniu č. 1. Mám obrovskú radosť, že na koncertoch zaznejú aj raritne uvádzané, no nepochybne významné symfonické diela ako veľkolepá Symfónia č. 4 Franza Schmidta, mystická Skriabinova Symfónia č. 3 „Božská poéma“ či introspektívna Weinbergova Symfónia č. 3.

Mimoriadne obľúbený B cyklus prináša našim poslucháčom opäť aj tematické koncerty – Vianočný koncert a koncert Filmová hudba: za slávnymi príbehmi. Návštevníci tohto abonentného cyklu sa môžu tešiť na skutočne programové lahôdky. V naštudovaní českého dirigenta Jiřího Rožňa uvedieme spolu s naším orchestrom dielo chorvátskej skladateľky Dory Pejačević. Jej symfónia fis mol je považovaná za prvú modernú symfonickú skladbu chorvátskeho autora. Zaujímavosťou tohto cyklu je aj to, že sa v rámci neho predstavia Juraj a Jakub Čižmarovičovci – otec a syn, i keď nie na jednom koncerte – samostatne uvedú Beethovenov Koncert pre husle a orchester D dur a Beethovenov 4. klavírny koncert. Nevšedný zážitok určite budeme mať zo spolupráce s Radkom Baborákom, ktorý sa s členmi Štátnej filharmónie Košice predstaví v dvojrole – ako dirigent a sólista. B cyklus privíta na pódiu Domu umenia aj mladé talenty. V už tradičnom formáte sa najlepší študenti Konzervatória Petra Dvorského stanú na jeden týždeň členmi orchestra, zasadnú medzi profesionálnych hráčov ŠFK a pod taktovkou Sandera Teepena nám zahrajú jedno z najslávnejších diel orchestrálnej literatúry, Čajkovského Symfóniu č. 5. Zároveň vybraní študenti dostanú možnosť získať cenné pódiové skúsenosti aj ako koncertní sólisti.

Aj v 56. sezóne sme pre vás pripravili hneď niekoľko mimoriadnych projektov: spojenie speváka Vojtěcha Dyka s orchestrom ŠFK, populárny koncert Filmovej hudby, Vianočné koncerty s Rybovkou, Novoročný koncert v spolupráci s Bratislavským chlapčenským zborom a v neposlednom rade spojenie svetoznámej mezzosopranistky Magdaleny Koženej s Melody Makers.

Jednou z kľúčových činností Štátnej filharmónie Košice je aj edukácia (nielen) mladého poslucháča. Na úspešné doterajšie spolupráce s Gabrielom Rovňákom sme sa preto rozhodli nadviazať v 56. sezóne ďalším spoločným projektom, tentokrát s názvom Tradičné Vianoce.

Počas sezóny 2024/2025 sa môžete tešiť aj na komorné koncerty, tri festivaly – už zrealizovaný Medzinárodný organový festival Ivana Sokola, ARS NOVA a Košickú hudobnú jar, ako aj verejné generálky či predkoncertné stretnutia, ktorými Vás pútavým slovom sprevádza lektor dramaturgie Peter Katina.

Teším sa na spoluprácu a koncerty so všetkými pozvanými sólistami a dirigentmi. Štátna filharmónia Košice pozvala k spolupráci celý rad výnimočných osobností. Po úspešných spoluprácach s naším orchestrom sme opäť pozvali do Košíc srbského dirigenta Alexandra Markovića, dirigenta Zsolta Nagya a barytonistu Károlyho Szemerédyho z Maďarska, japonského dirigenta Eugenea Tziganea či dánskeho dirigenta Christiana Ølanda. Po prvýkrát sa s naším orchestrom predstaví taliansky dirigent Vincenzo Milletarì, americký dirigent John Fiore, nemeckýdirigent Felix Mildenberger a dirigent Paolo Bortolameolli pochádzajúci z Chille. Debutovať s orchestrom ŠFK bude violončelistka Stephanie Huang, ktorá uvedie Dvořákov Koncert pre violončelo a orchester h mol, víťaz prestížnej súťaže Queen Elisabeth Competition huslista Dmytro Udovychenko či nemecká klaviristka Olga Scheps, ktorá sa predstaví v Rapsódii v modrom od Gershwina, ako aj ruský klavirista Dmitry Shishkin v interpretácii Brahmsovho prvého klavírneho koncertu. Teším sa, že pozvanie prijala aj uznávaná juhokórejská flautistka Jasmine Choi, nemecká huslistka Tanja Becker-Bender, ruská klaviristka Zlata Chochieva či islandská mezzosopranistka Arnheiður Eiríksdóttir.

Českú scénu bude reprezentovať náš stály hosťujúci dirigent Zbyněk Müller, dirigenti Tomáš Brauner, Robert Kružík, Jiří Rožeň, Jan Kučera a v dvojrole sólistu a dirigenta Radek Baborák. Na pódium Domu umenia sa tiež po rokoch vráti český huslista Josef Špaček.

Taktiež sa tešíme na spoluprácu s domácimi umelcami. Slovenské dirigentské umenie budú reprezentovať dirigenti Martin Leginus, Adam Sedlický, Rastislav Štúr, Maroš Potokár a Marián Lejava. Ako sólisti sa so Štátnou filharmóniou Košice predstavia huslisti Dalibor Karvay a Juraj Čižmarovič, kontrabasista Roman Patkoló, klaviristi Ladislav Fančovič a Jakub Čižmarovič, klarinetista Martin Adámek a sopranistka Adriana Banásová. ŠFK bude spolupracovať aj s lokálnymi zbormi – Collegium Technicum a Košickým speváckym zborom učiteľov.

Vážené dámy, vážení páni, milí priatelia, v tejto neľahkej dobe, keď kultúra čelí mnohým výzvam, je nesmierne dôležité, aby sme si pripomínali hodnotu umenia ako nástroja spojenia, porozumenia a krásy. Hudba je univerzálnym jazykom, ktorý nás všekých spája, a práve vďaka nej môžeme nachádzať vnútorný pokoj, nádej a silu. Som si istá, že naša činnosť k tomu môže prispieť.

Na záver by som sa chcela poďakovať všetkým partnerom, ktorí nás podporujú a bez ktorých by táto sezóna nebola možná. Ďakujem aj našim umelcom a samozrejme Vám, našim verným poslucháčom. Osobitne by som sa chcela poďakovať abonentom, ktorých počet oproti minulej koncertnej sezóne opäť vzrástol. Veľmi si to vážim. Vaša podpora nám umožňuje pokračovať v našom poslaní prinášať do Košíc a celého regiónu, verím, to najkvalitnejšie umenie.

Zo srdca Vám želám, aby ste si 56. koncertnú sezónu naplno užili, aby Vás hudba inšpirovala a obohatila, a aby každý koncert, ktorý navštívite, vo Vás zanechal osobitý hlboký zážitok.

 

S úctou
Lucia Potokárová

Generálna riaditeľka Štátnej filharmónie Košice

História Štátnej filharmónie Košice

Prázdny

Štátna filharmónia Košice (ŠFK) bola založená v roku 1968 ako druhý profesionálny symfonický orchester koncertného typu na Slovensku. Prvý koncert novovzniknutého telesa sa uskutočnil v apríli 1969 pod vedením vtedajšieho šéfdirigenta Bystríka Režuchu. ŠFK v krátkom čase dosiahla uznanie odborníkov i verejnosti a stala sa jedným z popredných reprezentantov slovenského interpretačného umenia doma i v zahraničí. Orchester koncertoval na významných medzinárodných hudobných festivaloch a v dôležitých kultúrnych centrách (Viedeň, Salzburg, Berlín, Budapešť, Praha, Antverpy, Lisabon, Barcelona, Atény, Remeš, Hong-Kong, Luxemburg, New York). V roku 1994 ŠFK absolvovala mesačné turné po USA, kde sa predstavila ako prvý slovenský symfonický orchester na americkom kontinente. Na prelome rokov 2014/2015 absolvovala ŠFK turné v Čínskej ľudovej republike, ktoré po mimoriadnom úspechu zopakovala aj v rokoch 2016/2017.

Štátna filharmónia Košice prezentuje svoje umenie okrem aktívnej koncertnej činnosti aj prostredníctvom nahrávok pre rozhlasové, televízne a gramofónové spoločnosti (160 CD). Nahrávky pre vydavateľstvá Naxos, Marco Polo predstavujú často unikáty – premiérové nahrávky ojedinele uvádzaných diel. Orchester spolupracoval s mnohými svetoznámymi umelcami, akými sú Igor Oistrach, Gidon Kremer, Josef Suk, Julia Fischer, Giora Feidman, Ivan Moravec, Xavier de Maistre, Edita Gruberová, Luciano Pavarotti, Plácido Domingo, Dietrich Fischer-Dieskau, Sergej Kopčák, Peter Mikuláš, Peter Dvorský, Pavol Bršlík, Viktor Fedotov, Emin Chačaturjan, Natan Rachlin, Thomas Sanderling, Alexander Rahbari, Tadeusz Strugala, Jiří Bělohlávek, Libor Pešek, Václav Smetáček, Antoni Wit, Ľudovít Rajter, Ladislav Slovák, Ondrej Lenárd a ďalšími.

Repertoárové spektrum orchestra obsahuje diela od baroka po hudbu 21. storočia. Štátna filharmónia Košice je, ako jediný orchester na Slovensku, organizátorom troch festivalov – Košickej hudobnej jari, Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola a festivalu súčasnej hudby ARS NOVA. Od sezóny 2021/2022 je na poste šéfdirigenta Štátnej filharmónie Košice dirigent Robert Jindra. Hlavným hosťujúcim dirigentom je Zbyněk M ü ller.

Štátna filharmónia Košice je členom ASDO - Asociácie slovenských divadiel a orchestrov.

Prázdny

„Kto chce pochopiť hudbu, nepotrebuje ani tak sluch, ako srdce.“

Titus Livius

Prázdny

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT:  10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE:  Zatvorené

Večerná pokladňa ŠFK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...